Często zadawane pytania

Zdecydowanie zalecamy zastosowanie Green Base XR razem z Black Earth Premium. Green Base XR przedłuża żyzność podłoża i czyni go aktywnym przez dłuższy czas. Otrzymujemy w ten sposób wydajniejszy system stymulowania roślin z ograniczonym nawożeniem płynnym. Green Base XR jest w stanie (w razie potrzeby) zasilać Black Earth Premium w dodatkowe mikro i makro elementy. Połączenie tych 2 produktów oznacza pro prostu większą zasobność podłoża w składniki pokarmowe dla roślin.

Silne oświetlenie, wysokie stężenie CO2 oraz duża ilość szybko rosnących roślin niejako zmuszają akwarystę do dostarczania składników pokarmowych poprzez nawozy w płynie. Zalecamy zastosowanie podłoży i dodatków CAL Aqua Labs, obserwację roślin oraz reagowanie na ich potrzeby. Jeśli zauważysz blednięcie roślin lub zahamowanie wzrostu zastosuj Chrome oraz Shine. Połączenie tych 2 nawozów dostarczy roślinom potasu, żelaza oraz innych pierwiastków szczególnie szybko pobieranych przez florę. Jeśli nie jesteś zadowolony z wybarwienia roślin, zastosuj Red aby wydobyć z nich pełnię kolorów. Jeśli zauważyć żółknięcie starszych liści zacznij podawać Green. Nawóz ten dostarczy niezbędnych makroelementów do Twojego zbiornika.

Słabe oświetlenie oraz brak CO2 oznacza zazwyczaj brak potrzeby dodatkowego nawożenia. Rośliny nie pobierają w takich warunkach dużych ilości substancji odżywczych. Jeśli zauważyć żółknięcie starszych liści zacznij podawać Green. Nawóz ten dostarczy niezbędnych makroelementów takich jak azot, potas i fosfor do Twojego zbiornika.

Nie. Green Base XR w ogóle nie zawiera tych składników. Zawiera natomiast utwardzoną formę montmorylonitu, który jest zasobnym źródłem mikroelementów dostępnych dla roślin. Produkt zawiera również granulki pokarmowe z technologią powolnego uwalniania składników opartej na polimerach. Połączenie tych 2 form zasilania roślin gwarantuje długotrwały efekt nawożenia i zdrowy rozwój roślin.

 

Okres żywotności podłoża zależy od tempa wzrostu roślin. W typowych zbiornikach low-tech ze stosunkowo niewielkim wzrostem roślin, podłoże może pozostać aktywne nawet kilka lat. Jednakże w zbiornikach typu high-tech z silnym oświetleniem, CO2 i dużo masą roślinną samo podłoże nie gwarantuje kompleksowego nawożenia roślin. Niezbędne może okazać się nawożenie w płynie. Właśnie z tego powodu szczególnie zalecamy w tego typu zbiornikach użycie podłoża bazowego Green Base XR oraz dodatków do podłoża Substrex i Multi-R, które przedłużają czas aktywności podłoża.

 

Konwersja ilości bąbelków z wysokiego trybu pracy do normalnego może odbyć się następująco?

1) Zmierz ilość bąbelków na sekundę w normalnym trybie pracy (A),
2) W tym samym przedziale czasowym zmierz ilość bąbelków na sekundę w wysokim trybie pracy (B),
3) Podziel wartość A przez wartość B

Przykład:

1) Normalny tryb pracy, 2 bąbelki na sekundę = A
2) Wysoki tryb pracy, 1 bąbelek na 2 sekundy (tj. 0.5 bąbelka na sekundę = B)
3) A/B = 2/0.5 = 4

Zatem 1 bąbelek w wysokim trybie pracy licznika = 4 bąbelkom w normalnym trybie pracy licznika.

Jeśli naliczysz 2 bąbelki na sekundę w wysokim trybie pracy, odpowiada to 4×2=8 bąbelkom na sekundę w normalnym trybie.

Zakładanie ilości dozowanego CO2 wyłącznie w bąbelkach na sekundę mija się z celem ponieważ nie jest brana pod uwagę skuteczność rozpuszczania gazu w akwarium. Zalecamy aby do mierzenia ilości podawanego CO2 używać licznika bąbelków a do określenia optymalnego stężenia CO2 – indykatora CO2.

W przypadku podawania dużych ilości CO2 przez licznik bąbelków ustawiony w trybie normalnym i napotkanie efektu prztykania się lub nieregularności zależy zmianę trybu pracy na tzw. wysoki.

Licznik bąbelków służy do monitorowania ilości CO2 podawanego do akwarium. Licznik napełniamy wodą dzięki czemu widzimy ilość bąbelków gazu dostających się do zbiornika. Dzięki temu możemy łatwo obserwować oraz regulować ilość gazu.

Nasz płyn wskaźnikowy jest bardzo dokładny i został opracowany tak aby brać pod uwagę wszystkie czynniki mogące mieć wpływ na błędne zabarwienie płynu. Można oczywiście używać płynów innych producentów ale odcień oraz barwa płynu mogą wprowadzać w błąd w związku z czym stosowanie innych płynów nie jest pożądane.

Aby przedłużyć żywotność płynów zakręcaj szczelnie butelkę oraz przechowuj płyny w lodówce. Nie zamrażać.

Dyfuzor może być czyszczony przy pomocy roztworu wybielacza i wody (proporcje 1:1). Zamocz dyfuzor w roztworze na 24h lub dłużej, jeśli jest silnie zanieczyszczony. Przepłucz obficie pod bieżącą wodą. Nie skrob powierzchnie spieku ceramicznego.

Dyfuzor przepływowy rozpuszcza CO2, które trafią do akwarium pod postacią mgiełki małych bąbelków. Prąd wody omywający spiek ceramiczny dyfuzora dodatkowo wzmacnia efektywność dyfuzji gazu. Niewielkie ilości gorzej rozpuszczonego CO2 mogą znaleźć się w akwarium np. w skutek zbyt dużej ilości dozowanego CO2 lub słabej wydajności filtra.

W przeciwieństwie do niektórych opinii, wierzymy, że wiry tworzone przez niektóre modele wylotów nie sprzyjają eliminacji kożucha bakteryjnego lub warstwy białkowej z powierzchni wody. Dlatego dołożyliśmy wszelkich starań aby wyloty CAL Aqua Labs ulepszały cyrkulacje wody zwłaszcza w dolnych częściach akwarium. Aby zlikwidować zanieczyszczenia powierzchni wody lub lepiej napowietrzyć wodę po prostu podnieś wylot delikatnie ponad lustro wody.

W niektórych przypadkach tak. Należy to wziąć po uwagę. Małe, kilku milimetrowe krewetki mogą przejść przez nacięcia w rurce wlotowej.

Podstawowe zadanie wlotów/wylotów wg naszego projektu to jak najlepsza cyrkulacja wody w zbiorniku.

Wylot: Końcowa część została celowo skierowana delikatnie w dół. W ten sposób polepszamy cyrkulację wody w dolnych częściach zbiorników. To właśnie tam najczęściej zdarzają się tzw. martwe strefy. Kielich/Kula całkowicie zanurzone pod wodą nie wzburzają powierzchni wody i nie powodują strat CO2. Jednocześnie, jeśli mamy potrzebę intensywnego natlenienia zbiornika, wystarczy podnieść wylot ponad lustro wody.

Wlot: Wloty CAL posiadają relatywnie dużą ilość nacięć po całej długości rurki ssącej od dołu do góry. Nacięcia zostały zaprojektowane specjalnie aby zapewnić równomiernie zasysanie wody na różnych wysokościach rurki. Inaczej niż w przypadku większości modeli dostępnych na rynku. Umiejscowienie nacięć wyłącznie na dole rurki ssącej nie ma pozytywnego wpływu na poprawną cyrkulacje wody w zbiorniku.

Szklane przedmioty mogą być czyszczone przy pomocy roztworu wybielacza i wody (proporcje 1:1). Zamocz produkt w roztworze na 24h lub dłużej, jeśli jest silnie zanieczyszczony. Przepłucz obficie pod bieżącą wodą. Miękkie szczoteczki lub wyciory mogą być użyte do czyszczenia szklanych rurek. Nigdy nie czyścić przy pomocy kwasów oraz twardych obiektów.

Używaj odpowiednich węży dedykowanych to naszych produktów. Aby wąż stał się bardziej plastyczny zamocz go w gorącej wodzie przez kilka minut. Zmocz powierzchnię szkła w celu łatwiejszego nasadzenia węża oraz przyssawek.